5 milyar liralık kaynakla ‘milli füzeler’ uçacak!.

Ana Sayfa » DÜNYA » 5 milyar liralık kaynakla ‘milli füzeler’ uçacak!.
Paylaş
Tarih : 02 Aralık 2017 - 14:41

Türkiye milli füzelere 5 milyar lira kaynak ayrıldı. Alçak irtifa sistemi Hisar-A’nın önümüzdeki yıl kullanılmaya başlaması hedefleniyor. Hisar-O ise 2020’de devreye girecek. 2023’e kadar da Hisar-U tamamlanacak.

Savunma sanayiinde dışa bağımlılığı büyük oranda sonlandıran Türkiye, milli sistemlerde yeni adımlar atmayı sürdürüyor. Rusya’yla imzalanan S-400 Hava Savunma Sistemi’ne ilişkin süreç devam ederken, diğer yandan da tamamen yerli füze savunma projeleri geliştiriliyor.

HIZLA TAMAMLANACAK
Bu kapsamda savunma bütçesini artıran Türkiye, milli uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi çalışmaları için de 5 milyar liralık kaynak ayırdı. Test çalışmaları tamamlanan ve seri üretim aşamasına gelen, kısa menzilli yerli savunma füzesi ‘Hisar-A’, 2018 yılı içinde TSK envanterine girecek.Orta menzilli füze savunma sistemi ‘Hisar-O’ ile uzun menzilli füze savunma sistemi ‘Hisar-U’ projeleri de hızla tamamlanacak. Yerli füze Hisar’ların radar ve haberleşme sistemlerini Aselsan, füze sistemlerini ise Roketsan üretecek. Orta menzilli ‘Hisar-O’ füze sistemi projesinde büyük aşama kaydeden Türkiye, projede test çalışmalarına başladı. ‘Hisar-O’ sistemi yerli füzeler, en geç 2020 yılının başında devreye girecek. 25 kilometre menzile sahip olan ‘Hisar- O’ füze savunma sistemi, hava araçlarını ve havadan yapılan füze saldırılarını vurabilecek kabiliyette geliştiriliyor.

RADARLA GÜÇLENECEK
Uzun menzilli hava savunma sisteminde en az füze kadar önemli bir diğer unsur olan radar sistemi konusunda Aselsan’ın TÜBİTAK’la birlikte TF-2000 Hava Savunma Firkateyni için geliştirdiği ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Güdümlü Radar), sistemin radar ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem olarak dikkat çekiyor.

SİSTEME ENTEGRE EDİLECEK
ÇAFRAD’ın mevcut ya da gelişmiş halinin uzun menzilli hava savunma sistemi için de üretilmesi ve uzun menzilli füzelere entegre edilmesi bekleniyor. Sistem, tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Komuta Kontrol sistemleriyle haberleşme amacıyla NATO’nun Link-16 iletişim sistemine de dahil edilecek.

TEHDİTLERİ UZAKTAN BİLE İMHA EDECEK!
Projenin son aşaması ise ‘Hisar-U’ füze savunma sistemleri olacak. Yüksek irtifalı ve 120 kilometre menzilli ‘Hisar-U’ füze sistemlerinin 2023 yılına kadar tamamlanması ve TSK envanterine girmesi hedefleniyor. ‘Hisar-U’ Hava Savunma Sistemi, yüksek irtifadan gelecek olan balistik füze, muharip uçak ve helikopter tehditlerini tespit edip kilometrelerce uzakta imha edecek. Hisar füzeleri; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacıyla sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İzmir’de AK Partililere hakaret eden kadın

Sosyal medyada paylaşılan ve tepki çeken bir videoda İzmir’de Karşıyaka-Konak vapurunda bir kadın “AK Partililerin Allah belasını

Fetullah Gülen’in yeğeni yeniden tutuklandı

Önceki gün serbest kalan ve savcının itirazıyla tekrar gözaltına alınan Fetullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen tutuklandı. Fetullahçı

Cumhurbaşkanı, Antalya İl Kongresi’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’nın eski Belediye Başkanı döneminde düzenlenen bira festivallerinde iki gencin öldüğünü

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz